Jdi na obsah Jdi na menu
 Přehled témat:

(1)    Žabí ráj
(2)  Veselíčko
(3)   Chodník nebo slalomová dráha?
(4)   On-line diskuze se starostou Vobořilem
(5)   Třebenická radnice opět nestíhá?
(6)   Znáte Třebenické mlýny?
(7)   Do Roudnice n/L se vrátila Ústava ČR
(8)   Opilý politik v Třebenicích

(9)   Ohlasy na článek Dívčí válka v Třebenicích

Pro nalezení vybraného tématu stiskněte Ctrl+F a zadejte jeho číslo  v závorkách (X).


 n(1)

Následující článek byl převzat z internetového deníku litomericko24.cz včetně diskuse.

Žabí ráj. 

nMěstečko Třebenice, známé jako Město českého granátu se může od letošního roku pyšnit dalším názvem – Třebenický žabí ráj. Přímo uprostřed městečka se v požární nádrži usídlil velmi vzácný žabí druh – skokan skřehotavý. Dokonce se mu tam tak zalíbilo, že se žabičky rozhodly zde přivést na svět své potomstvo. Těžko říct, jestli na jejich rozhodnutí více zapůsobily desítky pestrobarevných PET láhví, malebně se Obrazekpohupujících na poměrně už husté vodě nebo božský klid v širokém okolí požární nádrže.
 

nTou bezpečnou uzávěrou pro klidný vývoj žabiček byla právě ta hustá voda, jejíž omamná vůně varovala všechny kolemjdoucí, aby se nepřibližovali a nerušili žabičky. Až prý pulečkům dorostou nožičky a stanou se z nich žabičky, jak prohlásil pan starosta, budou vyloveny a odvezeny do světa. Nepochybuji, že v tom velkém světě budou šířit  slávu Třebenic a jejich žábymilovných představitelů. Těšme se proto na příští rok, až se zase požární nádrž naplní potřebným množstvím PET lahví, až voda dosáhne té správné konzistence a žabičky nám tu za odměnu uspořádají nezapomenutelný koncert. Místní občané a hlavně mládež, která se sem chodívala koupat, jistě pochopí.

ing. Augustin Prouza

 

Komentáře k článku

Následující komentáře byly na server přidány čtenáři. Nevyjádřují názory provozovatele serveru. Redakce serveru si vyhrazuje právo komentáře smazat.

nejen žabí ráj
Josef Otradovec, meu.trebenice@iol.cz, 10.7.2008 14:02:00

Myslím, že Třebenice proslaví brzo zejména pan Prouza svými neustálými výpady proti všemu, co se neudělá nebo udělá. Je to jedno, nemá rád pana starostu. To je samozřejmě jeho výsostné právo, doby, kdy jsme něco museli mít rádi povinně jsou, zaplať Pán Bůh pryč. Je to opravdu humorista. O žábách se dověděl z jednání rady města, jinak ho koupaliště upřímně nezajímalo. Velmi rád se ohání zákony a jejich znalostí, ale uniklo mu, že také existuje zákon na ochranu přírody a že existuje rovněž něco jako soupis ohrožených druhů. Za ignorování tohoto zákona hrozí dokonce velmi vysoké sankce. Město v tomto případě, jako i v jiných litery zákona dbalo. A kdopak že nám to tam naházel ty petky? Mám podezření, že nikoliv pracovníci MěÚ, ale spíše ona mládež, v jejíž prospěch bije pan humorista na poplach. Jo, čím méně o věci víme, tím lépe se nám píšou trestní oznámení a znevažuje se práce jiných. Nemusíme se trápit vlastní nevědomostí. Pane Prouzo, dosáhl jste již téměř dokonalosti, ale ještě máte co zlepšovat. Přeji Vám pěkné letní dny u vyčištěného koupaliště, stihli jsme to ještě téměř v ten den, kdy jste svůj vtipný článek napsal a to bez toho, že by ohrožený druh živočicha, který na této zemi jistě není zbytečný, byl decimován bohorovnými humoristy Vašeho ražení.

 

žabí ráj
ing. Augustin Prouza, apro@atlas.cz, 10.7.2008 23:03:00

Vysvětlení pana Otradovce je jako vždy velmi úsměvné. Každý rozumný člověk přece pochopí, že upozornění na nějaký nedostatek, v tomto případě hygienický se nedá odbýt tvrzením, že někdo někoho nemá rád. Zde přece jsou fakta doložena i fotografií. Čichové vjemy se zatím doložit nedají. Mrzí mne ovšem, a to je už méně úsměvné, že pan Otradovec nemluví pravdu. A ta je taková, že jsem se zastavil 30.6. v odpoledních hodinách na MěÚ, zeptat se, zda bude nebo nebude veřejné zasedání zastupitelů, protože nebylo předem podle zákona zveřejněno. Při této příležitosti jsem upozornil přítomné (pan starosta, paní místostarostka a pan Otradovec) na neúnosný hygienický stav v požární nádrži. Dostalo se mi „žabího“ vysvětlení. Každý soudný člověk pochopí, že jestliže někde vznikne nějaká neudržovaná louže, může být obsazena žábami. Budou-li pro to další podmínky, mohou se tam za čas usídlit i krysy. Nikdo neobviňuje pracovníky MěÚ, že tam naházeli „petky“. Na druhou stranu ovšem vím o tom, že na tuto skutečnost byli mnohokráte upozorněni občany z okolí. Zvířátka mám rád. Ale stejně jako tygr usurijský se nemůže procházet třeba na Václaváku jenom proto, že se jedná o ohrožený druh, nemohou nás po hygienické stránce ohrožovat i jiní živočichové. Udržujme proto svoje životní prostředí čisté a na druhé straně chraňme i přírodu.

 

 

Ach jo!
Otradovec, meu.trebenice@iol.cz, 11.7.2008 16:50:00

Diskuse asi stejně nemá cenu, pan Prouza má vždycky pravdu, i když mluví o něčem úplně jiném. Jsem velmi rád, že má rád zvířátka a nahlédl, že je dobré udržovat životní prostředí čisté. Třeba už nenechá svého volně pobíhajícího psa kálet na udržovaných travních plochách, aby pak nebyl sekáč kropenatý od psích exkrementů. Až ho to přestane za ty prachy bavit, mohlo by se nám v té vysoké trávě ztrácet daleko více méně urostlých občanů.

Ach jo...
ing. Augustin Prouza, , 12.7.2008 11:27:00

Pane Otradovče, Váš poslední příspěvek „Ach jo..“ je nejen ubohý, ale i ubožácký. Musím přiznat, že jestliže jsem měl o Vás do současné doby lepší mínění, že jsem se hluboce mýlil. Těm, kteří mne upozorňovali, se tímto veřejně velmi omlouvám.

, , 12.7.2008 23:14:00

Přečetl jsem si článek i diskusi a považuji, jako nestranný, uvést svůj názor na jejich obsah. Dříve než jej však vyslovím, uvedu i já jeden případ ze života.

, , 12.7.2008 23:17:00

Přečetl jsem si článek i diskusi a považuji, jako nestranný, uvést svůj názor na jejich obsah. Dříve než jej však vyslovím, uvedu i já jeden případ ze života. Naše obec dostala darem objekt v hodnotě několika miliónů korun, který byl svojí velikostí, stavebním řešením i polohou vhodný pro poměrně rozsáhlé využití ve prospěch všech občanů obce. Roky se nic nedělo a objekt chátral. Dnes je již ve stavu, kdy jej nejspíše bude nutno za nemalou finanční částku likvidovat. Občan se ptal a nic. Občan začal důrazně upozorňovat a věřte nevěřte, nakonec se od zástupců veřejné správy obce dozvěděl, že za devastaci objektu je odpovědný on a jeho děti. Vyjádření pana Otradovce (dle adresy pracovníka MěÚ Třebenice) je identické s uváděným případem. My NE, ale vy a vaše děti!!! Dle přiložené fotografie je však naprosto zřejmé, že flotila petlahví brázdí hladinu kaluže již minimálně řadu měsíců a toto „žabí jezírko“ je vizitkou práce úředníků Městkého úřadu. Ano, máme demokracii a nemusíme mít někoho povinně rádi, ale demokracii si nelze z řad pracovníků veřejné správy vykládat v podobě dobrovolnosti dodržování zákonných norem základního dokumentu fungování obcí, a to je Zákona o obcích a obecním zřízení. Ano, nejsou postihy za neplnění zákona, je to dáno pouze vědomím a svědomím vy_volených, a jak tak čtu, je to mnohde stejné. Na občana si plivneme a jedeme dál.

 

Riki, , 13.7.2008 5:03:00

Teda Otradovče, ten pes toho inženýra musí bejt buď strašně velkej a nebo ste toho posekaali strašně málo. A co to je více méně urostlý občan? Věděl bych co je to více méně praštěný úředník. Doporučuji vám když píšete jménem úřadu, abyste byl střízlivý. A proč sekáte tu už posekanou trávu a nesekáte tu vysokou, kam ten pes nechodí? Nejste vy náhodou starosta Kocourkova?

 

 

Úředník
Náhodný čtenář, , 13.7.2008 13:00:00

Při slově Starosta mne zamrazilo! Začal jsem tedy brouzdat po internetu a ani následné zjištění není nikterak povzbudivé. Pan Otradovec bezezbytku naplňuje staré české přísloví „Potrefená husa se vždycky ozve“. Vždyť obsahem jeho pracovního zařazení na MěÚ je problematika odpadů, životního prostředí a práce s mládeží. Doporučoval bych takto fundovanému úředníkovi prostudovat stránky http://www.bezkorupce.cz/samosprava/index.html. Zde se snad i on dočte ledacos o morálním kodexu úředníka veřejné správy.

Riki, , 16.7.2008 7:22:00

Teda Otradovče, ještě jste mi vůbec neodpověděl jak velkej je ten pes a jak málo jste posekali, ani proč sekáte posekané trávníky. Jestli takhle také úřadujete, tak potěš pánbůh vaše občany. A co je to – více méně urostlý občan? Nepodnikáte také v salonu krásy?


konec žabího ráje
ing. Augustin Prouza, , 19.7.2008 10:55:00

7. července byl podle sdělení na webových stránkách uskutečněn slavnostní výlov žab. Celkem byly prý uloveny 4 ( slovy ČTYŘI) žabičky. Zbylou žabí populaci prý buď sežral predátor (že by v té žumpě byla štika?) nebo prý uhynuly vlivem tropických? veder. Třetí možnost je ta, že v té shnilé vodě shnily také. To se však nikdo neodvážil prohlásit. Kdo má zájem to zjistit, může si zajet do Mrskles, kde je druhá „žabí farma“. Chce to ovšem silný žaludek.

Obrazek


***


(2)

Dnes (29.8.2008), při sledování televizních zpráv mne do očí udeřilo jméno, které jsem četl před rokem v jednom fejetonu, který se jmenoval „Smutná pohádka o Veselíčku“. Bylo to takto:

 Za sedmero horami a sedmero řekami bylo malé městečko Veselíčko. Obyvatelé Veselíčka měli své městečko rádi, měli se rádi i mezi sebou a nemysleli jenom na sebe. Pomáhali jeden druhému, co bylo potřeba si poradili a nikdo nikdy nezůstal bez pomoci. A když přece jen došlo k nějakému sporu, nebo se něco tak docela nepovedlo, dali hlavy dohromady, domluvili se a našli řešení. Každý dělal, co uměl. Maminky z Růžové ulice pekly ty nejbáječnější koláče pro všechny děti k svátku. Tátové z Javorové ulice byli mistři v pouštění draků, a taky „jejich“ Mikuláš chodil každý rok po Veselíčku dům od domu k radosti všech. Pro mladou partu z Kulatého náměstí nebyla žádná práce těžká. Veselíčko bylo opravdu veselé a dobře se v něm žilo.

 Jednoho dne se do Šedivé ulice přistěhovali noví lidé. Nic jim nebylo dobré! Děti na hřišti moc křičely, koláče byly tvarohové a ne povidlové, topoly za rybníkem vrhaly moc velké stíny. Ruku k dílu nepřiložili, nikdy nikomu nepomohli, jen se škaredili, na všem chlup hledali…. Neměli nikoho rádi, jen sebe. Nebylo milé neustále poslouchat neustálé výtky a nářky. Maminky z Růžové ulice přestaly péct koláče, v Javorové ulici přestali tatínci vyrábět draky. Kostým Mikuláše zapadl do ztracena. Děti ztichly. Dokonce kachničky z rybníka odlétly jinam. Z městečka se vytratila radost.

 To byl konec Veselíčka, a také konec pohádky. Dnes už to městečko na mapě nenajdete. Posuďte sami, není to škoda?

HH

 

Kupodivu, tato smutná pohádka má po roce i smutné pokračování, ale to už příliš pohádkové není. Na ČT24 totiž proběhla zpráva o tom, že „ Starostu Veselíčka potrestal soud za zpronevěru podmínkou“.

Že by ten zánik Veselíčka měl zcela jiné příčiny než popisuje pohádka?


ing. Augustin Prouza

***

(3)


Chodník nebo slalomová dráha?

(Převzato z internetových novin Litomericko24)

 

Ač to zní neuvěřitelně, je to pravda. Třebenická radnice se rozhodla provést rekonstrukci veřejného osvětlení tak, že nové stožáry osadí přímo doprostřed chodníku. Proč? Podle vyjádření pana starosty na schůzce, věnované právě parkování na chodnících proto, že už tam předtím byly. Proč tam ale byly? Souvisí to, dalo by se říci s generální přestavbou celého města v devadesátých letech. Tehdy kromě jiného byly i rozšiřovány chodníky, takže se stožáry veřejného osvětlení ocitly v samém jejich středu (viz foto).

Nyní ovšem dochází k výměně zastaralého typu osvětlení za moderní. Kdyby pracovala stavební komise tak, jak má, zcela jistě by došla k závěru, že nyní je právě vhodná příležitost tento handicap třebenických chodníků odstranit a stožáry umístit buď blíže k domům nebo blíže k silnici a využít tak celý profil chodníku. Bylo by možné se zamyslet i nad tím, že v místech, kde jsou chodníky opravdu široké, využít je pro částečné parkování vozidel. Kdyby se radnice poradila s občany, jako to dělají jinde, možná by získala i další cenné náměty. Občané by naopak získali pocit, že mají možnost se vyjádřit ke změnám, ovlivňujícím vzhled jejich města a získali by k němu bližší vztah.

V neposlední míře je to i o hospodaření města. Může se stát, že i radní časem přijdou na nesmyslnost svého rozhodnutí, že si uvědomí, že je tím znemožněno strojové čištění chodníků a že je to konec konců i překážka pro chodce a zjednají nápravu. Nyní instalované stožáry budou vykopány a přemístěny. Bude to zadarmo?

A na mysl se vkrádá otázka -  udělali zastupitelé dobře, když zamítli zřízení Výboru pro rozvoj města, který by se těmito otázkami zabýval komplexně a hlavně výhledově? Že prý by zdvojoval činnost komisí. Podotýkám, že jestliže příslušná komise efektivně nepracuje, nejedná se o zdvojování, ale o záchrannou akci.

 ***
Obrazek

 

 

 Co na to Poradní sbor pro radu a občany - stavební komise? Pan ing. Křivohlavý na zasedání zastupitelů v souvislosti s výstavbou bytů 15.9.2008 prohlásil, že se „stavební komise“ zabývá spíše technickými záležitostmi staveb. Chtěl Obrazekbych se proto zeptat. Pane Křivohlavý, říká Vám něco ČSN 736110? Ta totiž řeší i komunikace pro chodce. Stručně řečeno, místo pro chodce nemá klesnout pod 150 cm šířky. Myslíte, že například v Masarykově ulici je tato podmínka splněna?

 


ing. Augustin Prouza 


 (4)


Zápis z on-line diskuze se starostou Václavem Vobořilem na http://litomericky.denik.cz     http://litomericky.denik.cz/  

 pozn.: diskuze je převzata v pořadí zaznamenaném na stránkách LD 29.10. 2008 a je třeba ji číst odspodu nahoru.

 

8)

Pane starosto, už třetí měsíc jsou v provozu webové stránky www.trebenickemlyny.estranky.cz, aby občané měli možnost veřejné diskuze. Otázka: Proč jste občany o těchto stránkách neinformovali, když vás autor o to požádal? Proč se nikdo ze zastupitelů nezapojil do diskuze například o Plánu rozvoje města, případně o rozvoji města?

Na tuto otázku pan starosta vůbec neodpověděl.

7)

Pane starosto, dva roky jste odmítal všechny připomínky k realizaci veřejné správy, včetně připomínek, týkajících se hospodaření města a především absence účinné kontrolní činnosti. Necítíte nyní i vlastní odpovědnost za více než dvoumilionovou defraudaci? Jaké závěry a opatření z toho vyvodíte?

ing. Prouza, dnes 10:38

Odpověď vložena: dnes 11:27

První části otázky nerozumím,pokud se jedná o kontrolní činnost,tato byla mnou a samostatně kontrolním výborem a finančním výborem prováděna.Když si promítnu připomínky a náměty ke kontrolní činnosti od Vás,mohu prohlásit,že by k odhalení nevedly.

Pane starosto, jestliže nerozumíte, je to bohužel Váš problém. Kontrolní činnost byla prováděna formálně a v nepodstatných záležitostech. Prohlásit můžete opravdu cokoliv, ale hlavně jste zapomněl odpovědět na to nejdůležitější: jaké závěry a opatření z toho vyvodíte.

6)

Pane starosto, dotaz zněl na to, proč není na městských webových stránkách diskuzní fórum, tak jak je to běžné jinde.

ing. Prouza, dnes 10:32

Odpověď vložena: dnes 11:17

Diskusní forum není tak úplně běžná záležitost,jak se snažíte svým dotazem navodit.Přesto tento dotaz prodiskutujeme a následně se rozhodneme.Váš dotaz k jeho zavedení registrujeme jako první podnět, zatím jsme obdobný dotaz neměli.

Necháme na občanech, co považují za běžné. Na možnost zavedení diskusního fóra upozorňuji od založení webových stránek města. Výhrady byly k tomu, že se mohou objevit vulgárnosti, že by to stálo další peníze a že by to bylo málo efektivní, protože občané nejsou na internet zvyklí. Bohužel to bylo většinou formou diskuze, kterou obhajujete v příspěvku č.1. Možná Vám ale paní místostarostka potvrdí, že jsem s ní o tom hovořil.

5)

Mohl byste pane starosto uvést, jak budete v Třebenicích slavit Vánoce a Nový rok? Chystáte pro obyvatele Třebenic nějaké novinky?

Jana, dnes 9:24

Odpověď vložena: dnes 11:10

Před vánoční atmosféru připomene a navodí Vánoční jarmark,který se bude konat dne 29.11.2008 tradičně na Paříkově náměstí od 14.00 hodin.Vánoční koncert v Muzeu českého granátu bude letos v netradičním pojetí a doufám spolu s organizátory,že překvapí účastníky příjemně.Na závěr roku připravujeme ještě Silvestrovské setkání na Paříkově náměstí od 16.00 opět se změněným programem oproti minulým letům.

Možná budeme mít v Třebenicích veselé Vánoce, jestliže se na tajném účtu najdou peníze, pokrývající náklady nebo alespoň úroky za víceúčelovou sportovní halu.

4)

Dobrý den, jak se mohlo pane starosto stát že vaše účetní spronevěřila městu peníze? To je tedy moc divný.

neuvedu, dnes 9:22

Odpověď vložena: dnes 10:55

Odpověd viz předchozí otázka.

Příležitost dělá zloděje – praví jedno přísloví. A ten, kdo tuto příležitost vytváří absencí účinné kontroly, je jeho spoluviníkem – dodávám já.

3)

Dobrý den, zajímalo by mě, jak si vysvětlujete že zaměstnanec radnice může poměrně dlouhou dobu vesele okrádat město, když děláte každý rok audit hospodaření? (mám samozřejmě na mysli kauzu účetní na třebenické radnici, resp. podání trestní oznámení kvůli chybějícím víc než dvoum milionům korun). Díky předem za Vaši odpověď

Milan z Litoměřic, včera 21:59

Odpověď vložena: dnes 10:54

Audity hospodaření byly prováděny,ale ani ony nezjistily způsob,kterým byly prostředky z účtu města převáděny.Po dobu šetření Policie ČR zatím nemůžeme poskytovat podrobnější informace.

Názor auditora neznamená potvrzení absolutní správnosti účetní závěrky, auditor pouze vyjadřuje svůj odborný vysoce kvalifikovaný názor.

Auditor ověřuje:

zda je účetnictví vedeno úplně, průkazně a správně

zda údaje v účetní závěrce, konsolidované účetní závěrce a ve výroční zprávě věrně zobrazují stav majetku a závazků, finanční situaci a výsledky hospodaření.  

Funkcí auditu není:

potvrdit dodržování veškerých právních norem

potvrdit bezchybnost účtování

zjišťovat podvody

potvrdit správnost daňového přiznání 

 

- tolik učebnice ekonomiky.

 

2)

Otázka druhá: Proč bylo zastupiteli zamítnuto vytvoření orgánu města (Výbor pro rozvoj města), který by se speciálně a SOUSTAVNĚ zabýval rozvojem města na základě dlouhodobé vize? Orgán, který by zpracoval DLOUHODOBOU STRATEGII rozvoje města? Orgán, který mají téměř standardně mnohá města a dokonce i vesnice?

Ing. Augustin Prouza, včera 11:18

Odpověď vložena: dnes 10:44

Otázka je položena tak,jako kdyby starosta rozhodoval za zastupitele.Tak to samozřejmě není a ani nemůže být.Já osobně jsem přesvědčen ,že schválený dlouhodobý plán rozvoje města ,projednaný v komisích a výborech, obsahuje finančně nejnáročnější akce,postupně se plní a doplnuje o nové. Akce menšího rozsahu se běžně zařazují do rozpočtu na jednotlivé roky.

Otázka je položena tak, aby starosta mohl tento problém vysvětlit stejně tak, jak suverénně vysvětluje i jiné problémy. Finančně nejnáročnější akce tam možná jsou, ale rozhodně chybí VIZE ROZVOJE MĚSTA. Pokud se něco doplňuje, tak zcela jistě chybí diskuze s občany.

 

1)

Dobrý den. Pane starosto, úvodem bych se chtěl zeptat, proč tato tři zajímavá témata a mnohá další nediskutujete se svými spoluobčany v diskusním fóru na oficiálních webových stránkách města.

Ing. Augustin Prouza, včera 11:17

Odpověď vložena: dnes 10:29

Témata která byla uvedena v Litoměřickém deníku jsem nevybíral já, ale byla vybrána redakcí deníku.S občany diskutuji o problémech a námětech denně.Některé dotazy řeší i paní místostarostka.

Pan starosta bohužel nepochopil, že je řeč o diskusním fóru na oficiálních webových stránkách města a nikoliv o tématech.

***
(5)

Třebenická radnice opět nestíhá?Lednová tisková mutace internetového deníku www.litomericko24.cz píše o rozpočtu  na letošní rok 2009. Litoměřice jej už mají schválený, Třebenice nikoliv.  PROČ?
V Litoměřicích bude vynaloženo 67 milionů Kč na dokončení domova pro seniory.
V Třebenicích se o něm ani neuvažuje.  PROČ?

Obrazek

ing. Augustin Prouza

***

(6)

Znáte Třebenické mlýny?

 

Na serveru http://www.litomericko24.cz/clanek-012-Znate_Trebenicke_mlyny_.html vyšel článek, bilancující půlroční existenci těchto webových stránek. Objevil se tam i komentář – plný nenávisti, opovržení s dokonce i mírně přisprostlý. Přesně takový, před jakými představitelé MěÚ varovali. Asi věděli proč. Uvedený komentář zde předkládám v druhé polovině příspěvku. „Kolemjdoucí“ zřejmě operuje s pojmy, kterým nerozumí nebo nechce rozumět. Co je to opozice? Opozice v demokratickém politickém životě jsou politické strany a jejich představitelé, kteří se nepodílejí na vládě. Pokud jsou zastoupeni v parlamentu, označují se za parlamentní opozici, v opačném případě se mluví o mimoparlamentní opozici. Opozice v demokracii plní důležitou úlohu kontroly a kritiky vlády. Dále funguje jako nabídka alternativ k vládní politice a je připravena vládu v případě potřeby nahradit.

Třebenické mlýny nemusí být nutně opozičními stránkami, což vyjadřuje struktura jejich obsahu. Každý si může vybrat rubriku, která ho zajímá. Pokud má k problému co říci, může se vyjádřit. Pokud má nějaký nápad – může se vyjádřit. Pokud se někde porušuje zákon, je dokonce povinností občana na to upozornit. Jestliže se veřejná zasedání zastupitelů konají v prostředí, které nikoho neláká a způsobem nevzbuzujícím příliš mnoho důvěry je jasné, že je jen v zájmu občanů s tím něco udělat. Podle §103, písm.e) Zákona o obcích starosta zodpovídá za informování občanů o dění v obci. Celostátně stoupají tendence přiblížit více rozhodování úřadů občanům. Jak v Třebenicích a okolí probíhá informování občanů o konání veřejného zasedání není třeba připomínat. Dokonce už bylo i „zapomenuto“ občany informovat, přestože to zákon ukládá. Třebenický zpravodaj slouží pouze pro oslavné články. Kritika se nepřipouští. Ale nejde jenom o kritiku. Do koše jsou házeny i návrhy a dokonce i návrhy na spolupráci. Protože byl takto odmítnut i návrh na „diskusní fórum“ na oficiálních stránkách města, kam by mohli psát všichni občané, vznikly právě tyto amatérské stránky, které to občanům umožňují. Je pouze na nich, do jaké míry je využijí.

ing. Augustin Prouza

 

Diskuze k článku:
Celkem komentářů: 2

Následující komentáře byly na server přidány čtenáři. Nevyjádřují názory provozovatele serveru. Příspěvky do diskuze se musí týkat tématu. Redakce serveru si vyhrazuje právo nevhodné komentáře smazat.

APRO apro@atlas.cz (IP: 62.177.99.xxx)

21.01.2009 | 11:11

„Kolemjdoucí“ šel okolo zřejmě příliš rychle, protože si nestačil všimnout, že stránky pana Krejzy připomínají spíše soudní archiv, zatímco TM jsou obsahově mnohem bohatší a kromě kritiky obsahují i návrhy na řešení zmiňovaných problémů. Takže to vypadá tak, že „kolemjdoucí“ je spíše kolem letící „potrefená husa“, která si sem přišla velmi anonymně zakejhat : viz - nekdo@nekde.cz (IP: 90.176.199.xxx) Místo adresné kritiky používá všeobecné odsudky a specifické výrazy, nesvědčící o příliš velké inteligenci. Velmi to připomíná některé diskuze z TM.

kolemjdoucí nekdo@nekde.cz (IP: 90.176.199.xxx)

15.01.2009 | 07:34

To je nejaka obdoba stranek pana Krejzy?? Myslím ty co na ne vsech forech nuti odkazy - http://www.duchodci-webz.cz/ Nejak jsem nepochopil smysl tech "Mlejnů". Kyz to ale shrnu: kdo ma diru do xxx tak si zalozi e-stranky (je to zadarmo a pro laiky to vypada profesionalne) , a tvari se ze je opozice za pul republiky (lepe za celou unii). Jo jeste jedna vec - na tech strankach jsem nenasel to tolik opevované pocitadlo pristupu!! To je pro jistotu nekde schovane?? Ale preju vam to , ENJOY!!!


  ***


(7)


Do Roudnice n/L se vrátila Ústava ČR

 

V internetových novinách litomericko24 se objevil pozoruhodný článek, nadepsaný Do Roudnice n/L se vrátila Ústava ČR. Tento článek mi připomněl  jedno veřejné zasedání, tuším ještě v roce 2007 (zápisy jsou bohužel z WS města odstraněny), kdy jsem požadoval zapracovat do usnesení, že se orgány města budou zabývat připomínkami občanů. Bohužel, zastupitelé, kteří jinak přílišnou iniciativou neoplývají, hned na příštím zasedání tento bod zrušili. Prý není potřeba. Já dodávám – když něco není v usnesení, není to možné kontrolovat. V článku se m.j. píše: „Nový starosta J.Bakeš (ODS) promyšleným politickým rozhodnutím a správnou reakcí na svou kritiku, ve spolupráci s právničkou města Mgr. K. Olšovou právně správně, zařadil na začátek programu  jednání zastupitelstva bod: „Návrhy a připomínky občanů“. Dále autor poznamenává: „Dosavadní ustálený výklad realizace práva zastupitelstva, byl v rozporu s právním řádem občanské společnosti, ke které se ČR v r. 1993 přihlásila a Ústavou zaručila. Dosavadní gubernátorská realizace správy města zakládala důvod k dlouhodobým a nedůstojným sporům občanů města se zastupitelstvem.
Vedení města proto správně právně rozhodlo o vypracování nového Jednacího řádu (JŘ), který hezky česky, jednoznačně  nediskriminačně stanoví řád, jak bude s občany komunikovat o správě jejich města.“
 Myslím, že by takovýto přístup slušel i Třebenicím.

 

Celý článek najdete na:

http://www.litomericko24.cz/clanek-5342-Do_Roudnice_n_L_se_vratila_ustava_cR.html

 

 ing.Augustin Prouza(8)


http://litomericky.denik.cz/

TŘEBENICE: Silně opilý politik skončil v cele - Arogantní a agresivní chování, zběsilá jízda pod silným vlivem alkoholu a následné zatčení, podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a noc strávená v policejní cele.

Uznání si zaslouží náš  Tomáš  za úspěšné zadržení silničního piráta.

Opět se potvrdilo, že někteří politici se chovají jako nadlidé, kteří mohou všechno. Tato politická pseudokultura se projevuje nejen u nejvyšších politických špiček, ale zcela plynule pokračuje všemi patry politiky až na komunální úroveň. Slovo ministr vzniklo z latinského ministro, což znamená posluhovat, sloužit, obstarat. Jsou to tedy úředníci, kteří byli lidmi vybráni, aby jim sloužili. Jejich služba spočívá v dodržování zákonů a výkonu pravomocí takovým způsobem, aby to bylo ku prospěchu celé společnosti. Ani poslanci nebo zastupitelé se nestávají po dobu svého volebního období vrchností ve svých volebních obvodech a na úřadech. Stále jsou jen zastupiteli občanů, kterým složili poslanecký nebo zastupitelský slib a pokud připomeneme i tu materiální stránku – jsou jimi i placeni. Jestliže na toto svoje poslání pozapomenou, neostýchejme se jim to připomenout.

ing. Augustin Prouza


***


(9)


Ohlasy na článek Dívčí válka v Třebenicích

z internetových novin www.litomericko24.cz


Diskuze k článku:


apro apro@atlas.cz (IP: 62.177.99.xxx)
10.03.2009 | 18:57
Ano, počet diskutujících se snížil. Může to mít několik příčin. Předně nikdo neprovokuje nactiutrhačnými a nepravdivými informacemi, jak to začaly dělat třebenické klony. Z toho vyplývá, že není co vyvracet. V této souvislosti stojí za povšimnutí, že se k ničemu konkrétnímu konstruktivně nevyjádřily. To je potom planá diskuze, nebo-li mlácení prázdné slámy. Lidé mají teď také spoustu jiných starostí, mnohdy i existenčních a nakonec to nejdůležitější: Hodně lidí si stále říká, že to nemá cenu, protože zastupitelská hlasovací mašinérie odhlasuje panu starostovi úplně všechno, včetně zrušení Třebenic. Pokud se toto nezmění, bude každá náprava poměrů velmi těžká.

Fanda fanda@tiscali.cz (IP: 77.104.246.xxx)
09.03.2009 | 07:53
No moc rozepisovat se nebudu, ale lidé zjistili, že nemá cenu se zapojovat do diskuze o čemkoliv. Ale to jste zajisté poznal sám, že diskutující vymizeli.

apro apro@atlas.cz (IP: 62.177.99.xxx)

25.02.2009 | 14:47

Fando, zřejmě čtete málo pozorně. Já přece oceňuji společenskou angažovanost třebenických žen a o Vás nepadlo ani slovíčko. Jestli jste si vydedukoval, že se za ně schováváte zrovna Vy, je to Váš závěr. Když já se mrknu na mlýny, zjišťuji, že počet přístupů se již blíží dvojnásobku toho lednového, a to je únor kratší měsíc. Ale to asi víte – takto Vás podceňovat nehodlám. Proto jsem nepochopil, co ti "všichni" zjistili. Můžete to rozvést?

 

Fanda fanda@tiscali.cz (IP: 77.104.246.xxx)

25.02.2009 | 11:45

A pan Apro a opět jeho klony. Můj předchozí komentář byl k Jiřímu, protože si nemyslím, že Třebe ženy nemají slušnosti ani za mák. A to že je hájím jako chlap, neznamená, že se za ně schovávám. Opět se projevuje, že s vámi je to nekonečný příběh.Když mrknu na mlýny, je vidět, že to již všichni zjistili.

 

apro apro@atlas.cz (IP: 62.177.99.xxx)

24.02.2009 | 22:21

Také si myslím, že třebenické ženy jsou správné ženy a nenechají se zneužít k nějakým mocenským hrátkám a podrazům typu naklonované Zuzany. Skutečně mají "na svědomí" řadu dobrých společenských akcí. Někdo se ale snaží za ně schovávat a to není fér. Kdopak to asi bude?

 

Fanda fanda@tiscali.cz (IP: 77.104.246.xxx)

24.02.2009 | 14:07

No jo,Jirka už nepíše do Mlýnů a tak se musí projevit někde jinde. Třebe baby jsou super ženský.Přijeďte se čtenáři podívat na maškarní 13.3. nebo pak v dubnu na jarmark velikonoční a uvidíte je.


 

 


Jirka z Třebenic mail@seznam.cz (IP: 88.198.57.xxx)

21.02.2009 | 16:02

To je někdo ze starostových přitakávačů nebo z neregistrovaného, ale podporovaného spolku Třebenických žen pod velením paní starostové. Oni sice nemají žádný argument, ale pěkně prořízlou pusu. A slušnosti ani za mák, stejně jako jejich šéfové.


pepa z depa oil@maxi (IP: 212.7.7.xxx)

21.02.2009 | 13:32

Nezdá se Vám, že jste na autora článku příliš příkrý? On se na rozdíl od Vás podepsal. Proč také nenapíšete například: V Třebenicích se žádné dva miliony neztratily, žádné podvody s klonováním pisatele se nekonaly ….atd. A napsat Pepa Vohnout z Třebenic. Pokud máte argumenty, měl byste pisatele rozcupovat na hadry. Pokud ne, je to pouhé pokřikování uličníka, schovaného za rohem, s velice nízkou intelektuální úrovní, ale příšerně vzteklého.


Ctenar nekdo@nekde.cz (IP: 193.200.150.xxx)

19.02.2009 | 13:43

No a co jako? Proc nas tady s tim opruzujete?? 

Komentáře

Přehled komentářů

pro Zuzanu

(apro, 11. 4. 2009 18:51)

Samozřejmě, že se lidé v rodině nemusejí dohodnout. Babička má třeba strach o to, jestli neplatí moc za popelnice a snacha má třeba jiné zájmy. Proč ne? Věta o dodržování zákonů není moje oblíbená, protože nedodržování zákonů nikomu neprospívá, nebo přesněji – neprospívá občanům, ale zcela paradoxně může prospívat, třeba jen dočasně, - a to doufám, těm, kteří je porušují. Přísloví o džbánu a utrženém uchu platí pořád – viz dvoumilionový finanční skandál. Jestli jste pozorně četla, jistě jste pochopila, že Třebenicím hrozí finanční pokuta za nedodržování rozpočtových pravidel. Proč si zastupitelé nenechali poradit? To by bylo zadarmo. Kdybyste pozorně četla, přišla byste na to, že se tady nejedná o útoky na jednotlivé osoby, ale o snahu napravit systém, který nefunguje správně. Tu pokutu teď mají v ruce Finanční a Kontrolní výbory zastupitelstva. Pokud splní svou povinnost, danou jim zákonem (opět ten zpropadený zákon) mohou pokutě předejít. Pokud se na to vykašlou, jako dosud na všechna upozornění, mohou být Třebenice sankcionovány až do výše jednoho milionu korun. Snad si tu zodpovědnost uvědomí. Nechcete jim v tom také trochu pomoci?
Jinak Vám přeji hodně úspěchů a radosti na zahrádce a samozřejmě hezké Velikonoce.

Hloupost,/odpady apro

(Zuzana, 11. 4. 2009 14:28)

No a proč by se měli v rodině dohodnout? Každý píše za sebe a holt píšou z jednoho počítače či z jedné IP adesy.A opět Vaše oblíbená věta týkající se dodržování zákonů...Ale zase jsem to tady dlouho nečetla,lidi moc nepíšou. Já vím,mají jiné starosti.Teď zrovna jaro a určitě jsou raději venku na zahradě když máme tak krásné počasí a netráví čas u počítače.Jdu též.

hloupost/odpady

(apro, 9. 4. 2009 20:18)

Milá "náhodná čtenářko", pochopil jsem, že jste se asi doma nedohodli, jestli jsem "klaďas" nebo "záporňák". Zatímco 11.2. mi jako "náhodná čtenářka" děkujete, že se starám o vyřešení Vašich problémů z odpady, 9.4. mne Bára z Vašeho počítače obviňuje, že špiním Třebenice.
Já ovšem Třebenice nešpiním a souhlasím s tím, že jsou opravdu krásné město. A mohly by být ještě krásnější, kdyby se zde dodržovaly zákony a činnost na MěÚ se před občany neskrývala. Neznáte to z Černých ovcí? Kdo nebere telefony a tají informace? Poctivý nebo nepoctivý podnikatel? Zkuste si, Báro, odpovědět sama. Doufám, že to nebude schizofrenie. To bych Vás velmi litoval.

hloupost

(Bara, 9. 4. 2009 19:42)

Co to tu řešíte? Třebenice jsou krásný město a jedinej kdo je špiní jste Vy! Krásný den!

Re: odpady

(apro, 13. 2. 2009 13:39)

Milá „náhodná čtenářko“,
nevím jestli Vám pan Otradovec odpověděl. Zde se to určitě neprojevilo. Jestliže je to problém pro více lidí, mohli bychom se společně pokusit s tím něco udělat. Především existuje možnost, napsat dopis na MěÚ. Dopis může být podepsán i více občany. Na ten Vám musí do 30 dnů odpovědět. Jestliže tak neučiní, existují další možnosti. S těmi bych ale zatím vyčkal. Jestliže paní Zuzana tvrdí, že úřad úřaduje dobře, mělo by to jít jako po másle. A protože je dnes 13. (třináctého), věřím tomu, že vše dobře dopadne.

odpady

(náhodná čtenářka, 11. 2. 2009 19:32)

Milý mlynáři,velice Vám děkuji

Re: odpady

(apro, 11. 2. 2009 10:31)

Milá náhodná čtenářko,
protože si nejsem jistý, jestli pan Otradovec tyto stránky sleduje a jestli by připomínky zde vznesené akceptoval, zaslal jsem mu Váš příspěvek na jeho úřední adresu.
Váš mlynář

odpady

(náhodný čtenář, 10. 2. 2009 18:18)

po přečtení téchto stránek jsem zjistila,že odpady a poplatky má na starosti pan Otradovec tak se tedy ptám jak je to s poplatky za popelnice platím za čtyři osoby,ale mám nárok pouze na jeden lístek jak je to možné a mužu Vám říci,že nejsem sama kdo má tento problém.Pan Otradovec má rád amatérské divadlo velmi krásné a hlavně pravdivé v podání paní Šéblové.Má-li ještě zájem mužeme pokračovat v druhém dějství.Doufán pane Otradovče odpovíte doufám že sedíte na té správné židli děkuji

Audit (Pavel)

(Zuzana, 7. 2. 2009 14:31)

Tak placený audit dělá každé čtvrtletí průběžnou prověrku účetnictví a tyto zprávy mají 3-4 listy, kde jsou připomínky k chybnému účtování. Tím pádem závěrečná zpráva auditu za rok je krátká, protože zjištěné nedostatky jsou odstraněny.
Pan Haarosh psal,jak asi mohlo k zpronevěře dojít, ale je to jen a jen spekulace.Jeden z jeho důvodů se mě zdá nejvíc pravděpodobný.Ale nebudeme předbíhat.

veřejné parkování

(dáša, 5. 2. 2009 19:42)

je hezké,že chválíte toho Vašeho Tomáše,ale není mi jasné proč pokutuje řidiče za špatné parkování před lekárnou.Parkoviště je mimo vozovku a nikde ve vyhlášce není jak tam mám zaparkovat at se Váš Tomáš podívá jak se parkuje jinde v Třebenicích třeba okolo školy,před domem pana starosty nebo jak parkuje pan Vošta tam je mu jedno jest-li se parkuje po sméru nebo v protisměru a taky řekněte Vašemu Tomášovi,když má naplánovanou dopravní akci tak at neobíhá všechny místní restaurace a neinformuje místní štangasti to lidi nase..řidiči mu stejné jezdí opilí tém se nic nestane a slušní řidiče tretá za špatné parkování to je pěkná buzerace

technika

(Třebeničák, 1. 2. 2009 18:14)

Ve zprávách TV NOVA v 17,00 hod dne 1.2. byl zveřejněn nápad vsetínské radnice. Umožnili občanům, aby formou MMS upozorňovali na nepořádek, špatné parkování a na další skutečnosti, které by chtěli úřadu sdělit. Úřad se občanům zavázal tyto jejich fotopřipomínky řešit. Technika je k tomu, aby byla využívána.

Audit

(Pavel, 31. 1. 2009 12:39)

Audit byl proveden loni krajským úřadem, po upozornění některých zastupitelů , že je zdarma.
Soukromý auditor vždy zjistil jen nějaké drobnosti, od kraje jich bylo podstatně více.

Audit

(Zuzana, 30. 1. 2009 12:05)

Také by mě zajímalo, kdy byl proveden ten neplacený audit.

On-line

(Zuzana, 29. 1. 2009 15:05)

Už jsem to taky zjistila.

On-line diskuze

(Fanda, 29. 1. 2009 8:48)

Když najedete na odkaz,tak musíte zadat jméno pana starosty do vyhledavače, protože on-line rozhovor je z 29.10.2008 a tady to vypadá,jako kdyby byl včera či dokonce dnes.Mělo by se tam vymazat dotaz zadán dnes,včera a u odpověďi taky.

Audit

(Fanda, 29. 1. 2009 8:37)

A kdy byl ten neplacený audit?

audit

(apro, 28. 1. 2009 20:30)

Zuzanko, děkuji vám za perfektní vysvětlení auditu, ale kde je ta pointa? Může nebo nemůže audit zjistit nesprávné hospodaření organizace? Může zjistit rozkrádání nebo předražování? Jak je možné, že všechny PLACENÉ audity byly v pořádku a hned první audit, prováděný krajským úřadem (NEPLACENÝ)obsahuje asi šest listů závad? Nejsem odborník, mohu se mýlit a proto doufám, že mi to vysvětlíte.

Audit ještě doplnění

(Zuzana, 28. 1. 2009 19:25)

Napsal jste, že auditor ověřuje:
zda je účetnictví vedeno úplně, průkazně a správně.
Tak si napišme, co tyto pojmy znamenají a co je tedy činností auditu.
Úplně - jsou zaúčtovány všechny operace týkající se účetního období
Průkazně - účetní případy a účetní zápisy jsou doloženy účetními doklady
Správně - že nebyly porušeny povinnosti stanovené zákonem (zákon o účetnictví,zákon o daních z příjmů, obchodní zákoník a další).
Ve zprávě auditora je upozornění na nesprávně použitý účet a doporučení správného účtování apod.
Správnost daňového přiznání kontroluje FÚ,kterému se spolu s ním zasílá uzávěrka ověřená auditorem.

Audit

(Zuzana, 28. 1. 2009 18:28)

Audit účetních výkazů, nebo také finanční audit, je nezávislé ověření účetních výkazů auditorem v míře dostatečné k vyslovení názoru, zda předložené účetní výkazy jsou pravdivé a věrné a zda jsou v souladu s odpovídajícími předpisy. Auditor vyjádří svůj názor na účetní výkazy prostřednictvím vyjádření výroku v auditorské zprávě. Cílem auditu je zvýšení věrohodnosti účetních informací společností, které zveřejňují účetní závěrku. Odvozeným cílem auditu je působení proti vzniku chyb a podvodů.

Pokud se jedná o ověření účetních výkazů sestavených podle národních (českých) účetních standardů (tzv. účetní závěrky) hovoříme o auditu účetní závěrky nebo také o zákonném či statutární auditu.
Při vedení auditu je auditor povinen se řídit směrnicemi, které audit upravují. V České republice to jsou směrnice Komory auditorů České republiky. Z těchto směrnic vyplývá i postup při auditu. Ten se zpravidla dělí do následujících fází:
1. Plánování auditu
Plánování auditu závisí na tom, zda se jedná o nový či opakovaný audit a na charakteru účetní jednotky. Plánování auditu zahrnuje získání základních informací o podniku a určení rizika nesprávnosti údajů v účetní závěrce. Auditor musí určit (odhadnout) tzv. přirozené riziko (riziko vzniku chyby v účetních výkazech), kontrolní riziko (riziko, že chyba nebude odhalena vnitřním kontrolním systémem podniku) a zjišťovací riziko (riziko, že chybu nebude odhalena auditorem). Na základě těchto rizik a velikosti a charakteru podniku určí auditor rozsah testování a tzv. míru významnosti.
2. Testování
Testování zahrnuje dva druhy testů:
* Testy spolehlivosti a
* testy věcné správnosti.
Smyslem testů spolehlivosti je přesvědčit se, zda vnitřní kontrolní systém plní svoji funkci. Za testy věcné správnosti se považují takové testy zůstatků účtů a operací, jejichž cílem je získat informace o úplnosti, správnosti a průkaznosti údajů obsažených v účetnictví a účetní závěrce.

3. Dokončení auditu

O auditu je auditor povinnen vést tzv. spis auditora. V závěrečné fázi auditu se spis uzavře a vyhotoví auditorskou zpráva a případně dopis pro vedení společnosti.

Diskuze on-line

(Zuzana, 28. 1. 2009 17:14)

A vy Třebeničáku jste se v on-line diskuzi našeho pana starosty na něco zeptal? Nevšimla jsem si.Vždyť se tam ptal skoro pořád pan Prouza (stále ty samé otázky dokola,která známe ze zápisů VZ,těchto stránek....), pak Jana a Milan z Litoměřic.Roudnice je rozhodně několikrát větší město a tak tomu i odpovídá více otázek na pana starostu. Jsem spokojený občan Třebenic,dotazy zatím nemám.